بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد چمن سرا کاملا محفوظ می باشد

چمن طبیعی یا چمن مصنوعی بهتر است؟

چمن طبیعی  یا چمن مصنوعی بهتر است؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/06/24 1 نظر

هیچ‌چیز در زندگی زیباتر از حرکت روی فرش سبز ، لذت بردن از طبیعت به شکلی جذاب و آرامش‌بخش نیست. چمن پوشش سبزی است که می‌تواند برای هر مکانی با هر نوع کاربردی مناسب باشد حتی برای مکان‌های کوچکی مانند خانه که باوجود چمن زیباتر خواهد شد .

چمن طبیعی یا چمن مصنوعی ؟

اگر می‌خواهید یک زمین چمن در خانه خود داشته باشید ، دو انتخاب دارید  چمن طبیعی یا چمن مصنوعی اما کدام‌یک بهتر است؟
هیچ‌چیز در زندگی زیباتر از حرکت روی فرش سبز ، لذت بردن از طبیعت به شکلی جذاب و آرامش‌بخش نیست. 
چمن پوشش سبزی است که می‌تواند برای هر مکانی با هر نوع کاربردی مناسب باشد حتی برای مکان‌های کوچکی مانند خانه که باوجود چمن زیباتر خواهد شد .
اگر می‌خواهید یک زمین چمن در خانه خود داشته باشید ، دو انتخاب دارید  چمن طبیعی یا چمن مصنوعی اما کدام‌یک بهتر است؟
این  دو پوشش سبز دو رقیب جدی هستند که در سال‌های اخیر موردتوجه صاحبان ملک قرارگرفته است. تصمیم‌گیری بین چمن طبیعی یا  چمن مصنوعی موضوعی است که بسیاری از صاحبان خانه با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند.
این تصمیم‌گیری به عواملی مانند هزینه و  شرایط نگهداری چمن و نوع کاربرد آن بستگی دارد .چمن مصنوعی می‌تواند هر کاربردی که چمن طبیعی دارد را داشته باشد و حتی گاهی بهتر از نوع طبیعی هم می‌باشد اما برای اینکه متوجه شویم کدام نوع چمن بهتر است باید به تفاوت بین این دو نوع پوشش بپردازیم در این مقاله به بیان تفاوت‌های بین این دو نوع چمن پرداخته‌شده است .

 


چمن مصنوعی
چمن مصنوعی یک ماده کف‌پوش تزئینی و محوطه‌سازی است که نمای مشابه چمن طبیعی دارد و طول عمر آن‌ها تا 25 سال است. ممکن است برخی تصور کنند که این محصول بیش‌ازحد مصنوعی به نظر می‌رسد ، اما امروزه  انواع مختلفی از این محصول وجود دارد که کاملاً مشابه نوع طبیعی آن است .
الیاف مصنوعی در اندازه‌های مختلفی وجود دارد و دارای ارتفاع متفاوت است  هم‌چنین دارای رنگ‌بندی می‌باشد درحالی‌که بیشتر مردم تصور می کنند که چمن مصنوعی فقط به رنگ سبز موجود است  اما در واقع رنگ های متنوعی مانند صورتی ، آبی و ... وجود دارد. آنچه بر اساس ویژگیهای مختلف فوق مهم است ، نوع کاربرد آن است که می تواند در منزل- محل کار -زمین ورزشی  و غیره باشد.

 


چمن طبیعی
چمن طبیعی یک گیاه زنده است و با کاشت و مراقبت از بذر می توان به آن رسید. امروزه دو راه برای داشتن پوشش طبیعی وجود دارد. یکی روش سنتی کاشت و دوم خرید چمن از مزارع چمن.
اگر کسی بخواهد یک منطقه چمن طبیعی و بدون یک دوره انتظار داشته باشد ، خرید چمن راه حل ایده آل است اما برای استفاده از روش سنتی باید مدتی صبر کرد تا به چمن سبز دست پیدا کنیم .
چمن طبیعی به مراحل مختلف ، نگهداری و مراقبت نیاز دارد . حتی پس از بیرون زدن جوانه‌های آن ، همچنان نیاز به نگهداری دارد .چمن گاهی نیاز به دوره های استراحت دارد به عنوان مثال ، اگر 24 ساعت به صورت متراکم از آن استفاده کنید ، باید 24 ساعت  هم به آن استراحت دهید در غیر این صورت ، چمن در مدت زمان کوتاهی می میرد. 
بین  هر دو نوع پوششش طبیعی و مصنوعی تفاوت هایی وجود دارد که در ادامه به آنها می پردازیم : 

تفاوت ها


1-آبیاری 
هیچ صاحب خانه ای ، در هرجایی ، قبض آب زیادی نمی خواهد. متأسفانه ، با چمن طبیعی ، هیچ راهی برای حل این مشکل وجود ندارد و سالانه مقدار زیادی آب برای آبیاری چمن استفاده می شود که علاوه بر هزینه بالا به محیط زیست نیز آسیب می زند اما  نقطه مقابل پوشش طبیعی نوع مصنوعی آن می باشد که نیاز به آب ندارد و فقط زمانی به آب نیاز دارد که بخواهیم آن را شست و شو دهیم و نظافت کنیم .
2-نگهداری
چمن مصنوعی بر خلاف نوع طبیعی خود به نگهداری  احتیاج ندارد نوع طبیعی برای رشد  از مرحله تهیه بذر تا رشد و حتی بعد  رشد به مراقبت هایی چون کاشت- آبیاری –هرس و غیره دارد که  نیازمند وقت و هزینه زیادی می باشد .

 

 

 

3-نور خورشید و اکسیژن
فرش سبز مصنوعی به نور خورشید و اکسیژن نیاز ندارد اما نوع طبیعی بدون آنها زندگی نمی‌کند و برای سبز ماندن نیاز به هر دو آنها دارد و همین امر باعث شده که این نوع چمن فقط در فضاهای باز با نور کافی رشد کند درحالی‌که نوع مصنوعی حتی در فضای بسته هم قابل استفاده است .
4-هزینه 
چمن طبیعی تا زمانی که زنده است هزینه ایجاد می کند اما  پوشش مصنوعی هزینه  ای ندارد.  وقتی چمن کاشته می شود تا زمانی که سبز هست هزینه نگهداری و ابیاری دارد اما نوع مصنوعی فقط هزینه اولیه را دارد و بعد از نصب دیگر هزینه ای نخواهد داشت .
5- طبیعی بودن 
چمن های طبیعی بیش از مصنوعی زنده به نظر می رسد اما نه در همه زمان ها و همیشه نمی توان چمن سبز وشادابی داشت در حالی که نوع مصنوعی همیشه و تحت هر شرایطی سبز و شاداب می باشد .
6- طول عمر 
پوشش مصنوعی طول عمر بالایی دارد  و معمولاً تا 25 سال عمر مفید دارد  اما طول عمر نوع طبیعی  درصورتی‌که به شکل مداوم از آن نگهداری و مراقبت شود بازهم طول عمر کوتاهی دارد .

 

 

 

7- رنگ‌بندی 
گاهی پیش می‌آید که برای زیبایی بیشتر و محوطه‌سازی متفاوت ترجیح داده می شود که علاوه بر رنگ سبز از سایر رنگ‌ها نیز استفاده شود چمن های مصنوعی دارای رنگ‌بندی می باشد و می‌توان علاوه بر رنگ سبز رنگ‌های دیگری را نیز برای زیبایی داشته باشیم  درحالی‌که نوع طبیعی فقط رنگ سبز دارد .
8- محیط زیست 
یکی از دغدغه‌های امروزی در سراسر دنیا حفاظت از محیط زیست می باشد چمن طبیعی به خاطر دلایل زیر به محیط زیست آسیب جدی می زند .
-آبیاری زیاد که باعث هدر رفتن حجم بالایی آز آب می شود و بحران کم‌آبی این حجم مصرفی یک فاجعه است 
-ماشین‌های چمن‌زنی به خاطر تولید گازهای گلخانه‌ای باعث آسیب به محیط زیست خواهند شد و برای داشتن چمن خوب چاره‌ای جز استفاده از این ماشین‌ها نیست درحالی‌که نوع مصنوعی نیازی به این ماشین‌ها ندارد 
-کودها و سم‌های مخصوص چمن می تواند یکی از خطرناک‌ترین موارد برای انسان‌ها و حیوانات باشد  که باعث ایجاد آلودگی و حساسیت خواهد شد و در صورت ورود این مواد سمی به منابع آب آشامیدنی و رودخانه‌ها آسیب جدی به موجودات آبی و انسان‌ها و حیوانات وارد خواهد شد .
 موارد بالا برخی از تفاوت‌های اصلی بین  دو نوع پوشش طبیعی و مصنوعی می‌باشد. هنگامی‌که آنها را به‌طورکلی بررسی می‌کنیم ، به نظر می‌رسد چمن های مصنوعی بسیار سودمندتر از چمن  های طبیعی است. اما ، البته ، همه‌چیز به نیازهای مختلف افراد بستگی دارد. 
کاربرد 
با توجه به نوع استفاده چمن افراد تصمیم می‌گیرند که کدام نوع چمن می‌تواند مناسب‌تر باشد در این مقاله به بررسی دو نوع کاربرد مهم که طرفداران زیادی دارد و موردبحث افراد متخصص می باشد می پردازیم .

 

چمن مصنوعی انواع مختلفی دارد که هر یک برای کاربردی مناسب هستند برای آشنایی بیشتر با انواع آن مقاله انواع چمن مصنوعی را بررسی کنید .

1-چمن تزیینی 
یکی از پرکاربردترین نوع چمن  در بین موارد مصرف مختلف چمن تزیینی می باشد اما سؤال اینجاست که چمن طبیعی یا چمن مصنوعی برای این گزینه مناسب‌تر است ؟ 
مؤسسات ، خانه ها-تالارها و سایر مکان‌هایی که از چمن برای تزیین و محوطه‌سازی استفاده می‌کنند  بیشتر به‌جای چمن طبیعی روی چمن مصنوعی شرط می‌بندند. این انتخاب عمدتاً به دلیل برخی مزایای مهم است که باعث می شود چمن های مصنوعی گزینه‌ای انعطاف‌پذیر و مقرون‌به‌صرفه برای داشتن یک چمن مناسب باشد.
مواردی مانند هزینه –دوام –شادابی همیشگی –قابلیت اجرا در هر مکان با هر شکل و رنگی –قابل‌نصب در فضای بسته و باز –عدم نیاز به آبیاری و نگهداری-نصب آسان و سایر موارد .

 

 

 

2-چمن فوتبالی 
ورزش فوتبال یکی از پرطرفدارترین ورزش‌های دنیا می باشد که محبوبیت بسیاری دارد و از گذشته تاکنون این بازی در زمین چمن انجام می‌شده است امروزه یکی از پربحث ترین موارد در بین اهالی ورزش بحث چمن طبیعی یا چمن مصنوعی است عده‌ای معتقدند که پوشش مصنوعی باعث افزایش ایمنی بازیکنان و کیفیت بهتر بازی می شود وعده‌ای کاملاً مخالف پوشش مصنوعی هستند اما به دلیل وجود مشکلات زیر انتخاب اکثر افراد چمن های مصنوعی می باشد .
-گل‌ولای بین چمن که باعث کثیفی لباس بازیکنان و لیز خوردن بازیکنان روی چمن و زخمی شدن آن‌ها می شود .
- نگهداری و هزینه‌های بالای مراقبت از چمن .
-سایز استاندارد اندازه چمن و تراکم چمن که باعث بازی بهتر خواهد شد .
- شرایط آب‌وهوایی سخت در مناطق مختلف که گاهی باعث می شود چمن مرغوبی نداشته باشیم .
-بارندگی و آبیاری که همیشه مشکل لغزندگی زمین را ایجاد می‌کند .
-دوره استراحت چمن طبیعی که بعد 24 ساعت بازی باید 24 ساعت به زمین استراحت داد .
-سلامت بازیکنان در چمن مصنوعی به خاطر نرمی و لطافت الیاف بالاتر است .
در ابتدای فدراسیون‌های فوتبال با این محصول مخالف بودند اما رفته‌رفته به خاطر اینکه محبوبیت چمن  های مصنوعی در دهه گذشته بسیار افزایش یافت و هنوز هم در حال افزایش است و ازآنجاکه چمن مصنوعی مزایای بیشتری دارد و در طولانی‌مدت از صرفه اقتصادی بیشتری برخوردار است. این وضعیت قوانین را تغییر داد و فدراسیون‌های فوتبال شروع به دادن مجوز به چمن مصنوعی و تعیین استانداردهای ویژه برای آنها کردند.

 

سخن پایانی
بامطالعه تفاوت‌های بین دو نوع پوشش مصنوعی و طبیعی  می توان به این سوال که چمن طبیعی یا چمن مصنوعی بهتر است پاسخ داد و انتخاب بهتری برای  داشتن فضا سبز داشته باشیم  و می‌توانیم به‌راحتی سر سبزی و شادابی همیشگی را داشته باشیم .


برای خرید و مشاوره درباره چمن مصنوعی و اطلاع از قیمت‌ها با شماره‌09199319700تماس بگیرید.


 

نظرات

ناشناس
۱۳۹۹/۰۸/۱۷۰۱
پاسخسلام. ممنون بابت چمنهای با کیفیت و قیمت مناسبتون.