بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد چمن سرا کاملا محفوظ می باشد

شن سیلیس چیست؟

شن سیلیس چیست؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/12/25 0 نظر

سیلیس درسال1824توسط Jöns Jacob Berzelius در کشورسوئداختراع شد.امادردنیای امروز یکی از کاربردهای مهم سیلیس که شاید خیلی به چشم عامه نمی آیداستفاده ازشن سیلیس یا همان سیلیس بعنوان پرکننده در چمن مصنوعی است.

شن سیلیس چیست؟

 سیلیسیم دی اکسید یا همان سیلیس (SIO2)بیشترین ترکیب اکسیدی موجود در پوسته زمین می باشد  که در واقع همان سنگ چخماق است.بیشتراز90درصدپوسته جامدزمین پوشیده ازشن می باشد.از طرفی شن از دوعنصرسیلیس و اکسیژن ساخته شده که نقش مهمی در زندگی و حیات انسان دارد.

شن ماده ای مهم است که در هزاران سال پیش توسط انسان شناخته شده ودر زندگی بشر مورد استفاده قرار گرفته است.مثلا در سرامیک سازی،شیشه سازی و...اماتحولات مهمی که در قرن نوزدهم رخ دادباعث شد تا شن بعنوان یکی ازمفیدترین ماده زندگی بشرمعرفی گردد.سیلیس در سال1824توسط Jöns Jacob Berzelius در کشورسوئداختراع شد.امادردنیای امروز یکی از کاربردهای مهم سیلیس که شاید خیلی به چشم عامه نمی آیداستفاده ازشن سیلیس یا همان سیلیس بعنوان پرکننده در چمن مصنوعی است.اگرحتی یک بارازکنار چمن مصنوعی عبورکرده باشیدقاعدتا چشمتان به سطح چمن افتاده که کم وبیش سفید یا مشکی به نظر میرسد.دانه های سفیدرنگ همان سیلیس می باشد و دانه های مشکی رنگ گرانول که در مقاله ای دیگربطور مفصل به آن خواهیم پرداخت.

 

 

اصولا براساس استاندارد جهانی اندازه دانه های سیلیس برای چمن مصنوعی فوتبالی با ارتفاع الیاف 50میلیمتر، بایستی بین 0.1الی 0.3 میلیمتر بدون خاک باشد که البته در کشور عزیزمان تا 0.7 میلیمتر هم پیش رفته است.ازطرفی برای هرمترمربع چمن مصنوعی فوتبالی بین 24 تا 26 کیلوگرم سیلیس استفاده می شود که البته این مقدار تنها در کشورهای خاورمیانه مرسوم می باشد ودر بسیاری از کشورهای اروپایی امروزه مقدار سیلیس از مقدار گرانول در هرمترمربع بیشتر نیز می باشد که در مقالات مربوط به گرانول توضیح خواهیم داد.

دقت کنید اگر شما مالک یک زمین فوتبال چمن مصنوعی هستیدهرشش ماه یک بار نیاز به شارژ پرکننده های زمین اعم از سیلیس و گرانول دارید.عمرچمن مصنوعی شما بسته به مدل نگهداری شما از چمن مصنوعی است که یکی از مهمترین موارد تعمیر و نگهداری زمین چمن مصنوعی ،پرکردن زمین از سیلیس و گرانول در مقاطع زمانی مشخص است.

چمن مصنوعی فوتبالی از محبوبترین چمن ها میباشد اگر تمایل دارید بیشتر راجع به آن بدانید مقاله مشخصات چمن مصنوعی فوتبالی استاندارد را مطالعه کنید.

اما سیلیس در چمن مصنوعی با ارتفاع کمتر(کمتر از 50 میلیمتر) برای مدارس،محوطه هتلها و همچنین ویلاهای شخصی نیز مورد استفاده قرار میگیرد که البته مقادیر کمتری برای هر متر مربع نسبت به چمن مصنوعی زمین فوتبال مورد نیاز خواهد بود.

در ادامه سعی میکنیم برخی ازمهمترین مزایای سیلیس را به اجمال برایتان شرح دهیم:

 

 

1.خاصیت خنک کنندگی

نورخورشیدمی تواند چمن مصنوعی را گرم کند تا جاییکه راه رفتن با پای برهنه بروی آن ممکن نباشد.سیلیس میتواند همانندتنظیم کننده عمل کندو چمن را تا مقداری خنک کند.افزودن شن ماسه ای چمن مصنوعی با رنگ روشن باعث ایجاد لایه بازتاب گرما می شود که با دفع گرما ، چمن را خنک نگه می دارد.

2.محافظت از الیاف و زیره چمن مصنوعی

علاوه بر اینکه از الیاف در مقابل ساییدگی محافظت میکند از زیره چمن نیز در برابر تیزی تیغه چمن مراقبت میکند.اصولا در ایران صاحبان زمینهای ورزشی براین باورندکه مقدار سیلیس باید طوری باشد که سبزی چمن یا به اصطلاح زیبایی آن به چشم بیاید.درصورتیکه روش صحیح آن است که هر چه مقدار سیلیس و البته گرانول داخل الیاف چمن بیشتر باشد عمر چمن مصنوعی بیشتر خواهد بود بدلیل ساییدگی کمتر الیاف چمن.در واقع سعی کنیدچمن مصنوعی مورد استفاده شمامملوازسیلیس و گرانول باش تا اگر هم قرار است ساییدگی الیاف یا نخ چمن رخ دهد ازقسمت بالای نخ چمن رخ دهد.

3.جلوگیری ازحرکت کردن فرش چمن

استفاده حدود 26 کیلوگرم سیلیس در هرمتر مربع از چمن مصنوعی باعث افزایش وزن فرش چمن میشود و نهایتا فرش چمن مصنوعی قادر به حرکت کردن به مرور زمان نخواهدبود.

و در پایان هرزمان تصمیم به خرید سیلیس داشتید لطفا با کارشناسان چمن سرا در تماس باشید. 

نظرات